Testery usterek, zwane popularnie komputerami diagnostycznymi, stają się powszechnym wyposażeniem warsztatów samochodowych wszelkiego rodzaju. Nie ma od tego ucieczki - współczesne samochody wprost nafaszerowane są sterownikami elektronicznymi. Większość robót wymaga ich diagnozowania i dotyczy to zarówno prac przy układzie zasilania silnika czy układzie hamulcowym, jak i klasycznych napraw mechanicznych.
Urządzenia będące połączeniem multimetru i wielokanałowego oscyloskopu pozwalają np. prześledzić przebiegi wysokiego napięcia w instalacji zapłonowej 8-cylindrowego silnika albo przy użyciu elektroniki oszacować ciśnienia sprężania w poszczególnych cylindrach. W wielu sytuacjach są niezastąpione do dziś, z tym że obecnie występują już jako cyfrowe testery wartości analogowych. Standaryzacja zaczęła się od gniazda OBD Przełom w historii urządzeń diagnostycznych nastąpił w latach 90., kiedy to w autach pojawiły się gniazda OBD. Układ OBD (z ang: On-Board Diagnostic) - to system elektroniczny nadzorujący te podzespoły pojazdu, których zużycie lub uszkodzenie może wpłynąć na zwiększenie emisji substancji szkodliwych.
W razie wykrycia nieprawidłowości na desce rozdzielczej auta zapala się lampka sygnalizująca konieczność jak najszybszego odwiedzenia stacji serwisowej.
Jednocześnie w pamięci jednostki centralnej rejestrowany jest kod niesprawności oraz dane diagnostyczne pozwalające na ustalenie przyczyn awarii. Systemy autodiagnostyki montowano w autach już w latach 70. Przełomem było jednak wprowadzenie regulacji prawnych (w USA w 1996 r., w Europie w latach 1998-2000) stanowiących, że układ OBD musi informować kierowcę o niesprawności. Co więcej, jeśli wcześniej każdy producent stosował własne kody usterek, które można było odczytać wyłącznie za pomocą aparatury dostępnej dla ASO, to nowe przepisy stanowiły, iż każde auto musi być wyposażone w standardowe, 16-stykowe gniazdo pozwalające na odczyt kodów niesprawności, które przynajmniej w części dotyczącej ochrony środowiska zostały ujednolicone.
Pozwoliło to wyposażyć stacje kontroli pojazdów w czytniki umożliwiające odczyt najważniejszych parametrów diagnostycznych niezależnie od marki auta.
A przy okazji szybko pojawiły się też testery usterek dla warsztatów. Z czasem pojęcie samochodowego układu diagnostyki pokładowej objęło także wykrywanie i sygnalizowanie uszkodzeń związanych z bezpieczeństwem jazdy, np. awarii układu hamulcowego, układu antypoślizgowego ABS czy sterownika airbagów. A potem wszystkich pozostałych systemów pojazdu, a więc układów przeniesienia napędu, stabilizacji toru jazdy itd. Jedno się nie udało, zresztą na dobrą sprawę udać się nie mogło - ujednolicenie kodów usterek. W części dotyczącej ochrony środowiska standaryzację wymusiły przepisy, ale poza tym protokoły diagnozy są dość skrzętnie skrywane przez producentów aut i urządzeń serwisowych.
A czego komputery nie potrafią?
Zastąpić człowieka. Wskazanie, że uszkodzony jest zawór wolnych obrotów, może być równie dobrze spowodowane np. przez mechaniczne uszkodzenia układu dolotowego. Ale tego trzeba się po prostu nauczyć.
Drukowanie do Lpt 1 DOS
Drukowanie do Lpt 1
Banalne prawda? Nie do końca;)
Otuż wielu z Nas do dziś posiada stare dobre, sprawdzone programy DOS-owskie.
Są to najróżniejsze bazy danych napisane np. w poczciwym Cliper-rze.
Wymieniamy sprzęt komputerowy idąc z duchem czasu na nowy. Ups i mamy problem
Nasz nowy komputer nie posiada portu Lpt 1 czyli portu Parallel
a nasza nowa drukarka na przejściówce która nabyliśmy nie drukuje. Co dalej?
Wymienić oprogramowanie na zgodne z naszym nowym sprzętem – najprostsze ,ale czy konieczne? Mam dla wszystkich ,których dotyka ten problem rozwiązanie, a mianowicie program DOSprn.
Program DOSprn oferuje możliwość drukowania z programów DOS'owych na nowych drukarkach atramentowych i laserowych.
DOSprn pozwala pokonać te trudności. Teraz możliwe jest używanie programu DOS i korzystanie z dowolnie wybranej drukarki.
Ten program pozwala przedłużyć żywotność starych programów DOS'owskich. Teraz wiele nowych drukarek atramentowych i laserowych wiedzie prym na rynku, ale .... nie można na nich drukować prostego tekstu. Ponadto, niektóre zubożone i tanie drukareki też nie mogą wydrukować tekstu w ogóle (są to tzw. drukarki Windows'owe).
DOSprn jest pomocny, jeśli program DOS'a pracuje w twoim języku ojczystym. Jeśli drukarka nie może drukować twoich znaków narodowych, program DOSPRN umożliwi co to.
Program DOSprn jest rozpowszechniany jako shareware.
Pobierz go teraz i ciesz się swoim programem Dos-owskim:
Zarabianie w Internecie
Myślałeś może o zarabianiu w Internecie ?
To wymaga czasu ,wiedzy ,nie wiem od czego zacząć.
Jeśli nie zmotywujesz się do działania to na pewno nic nie zrobisz.
A już na pewno nie zarobisz.
Masz wiedze którą mógłbyś podzielić się z innymi Drogi internauto, a może w wolnym czasie produkujesz (wytwarzasz coś sam ) przykładów podawać można by setki
Na przykład robisz ozdobną biżuterie ale nie wiesz gdzie znaleźć na nią nabywców.
Takim miejscem jest Internet
Tak właśnie Internet daje ni ogromne możliwości pokazania swojej pracy i wiedzy innym
Możesz to zrobić za pomocą znanego portalu aukcyjnego jakim jest Allegro
Ale ja polecam Ci stworzenie własnej witryny(małego sklepu internetowego lub bloga na którym będziesz mógł pokazać co potrafisz, wiesz i sprzedać swój produkt
I polecam Ci dziś nowatorskie i innowacyjne rozwiązanie jakim jest NetSelling
Zapraszam cię na stronę na której dzięki kilku prezentacją video dowiesz się więcej.
OBD Diagnostyka samochodu
Dziś moi drodzy kilka słów o motoryzacji.
A konkretnie o problemach z naszymi samochodami.
Nasze obecnie produkowane auta są dość specyficznym urządzeniem można myślę spokojnie użyć określenia ,że są to komputery na kołach. Dzisiejsze auta nafaszerowane są elektroniką bardziej niż może się nam wydawać .Często na naszej desce rozdzielczej zapalają się różne lampki ,cześć z nich jest wszystkim dobrze znana, niektóre wywołują zawrót głowy a już na pewno jej ból;)
O czym mówię o lampce palącej się na czerwono lub pomarańczowo z symbolem silnika
„chek engie” O co chodzi naszemu autku możemy dowiedzieć się za pomocą diagnozy komputera.
Poczytajcie czy wasze auto nie posiada systemu auto kontroli OBD czyli auto diagnozy .Ta funkcja pozwoli wam na zaoszczędzenie kilku złotych na mechanika i wyjaśni przyczynę zapalenia lampki.
Jeśli nie rozwiążemy tą drogą problemu to pojedziemy do mechanika mądrzejsi o wiedze którą przekaże nam nasz samochód (powie nam sam co go boli) Nie jednokrotnie błędy te są nie istotne i można pozbyć się problemu we własnym zakresie .Częstym powodem zapalenia się tej kontrolki jest jakość paliwa .I tu rada z mojej strony lejmy zawsze paliwo znanego pochodzenia !!
Ale jeśli komunikat dotyczyć będzie składu mieszanki –proponuje dolać na stacji porządnego paliwa do pełna i zgasić błąd ,poobserwować co będzie się działo.
Jak zgasić błąd :
Po pierwsze –w wielu autach po odłączeni akumulatora na czas około 1h kasują się wszystkie ustawienia w tym błędy ( uwaga będzie potrzebny kod do radia)
Po drugie podjedzmy skasować błąd na komputer diagnostyczny.
I tu uwaga – z własnego doświadczenia – pojedzmy skasować błąd i odczytać jego znaczenie do innego mechanika niż zawsze ,będziemy mieli obraz nie zaciemniony przez opowiadania bajek
A jeśli wysłuchamy dwóch różnych bajek i je porównamy obiektywnie ;) wyłoni się prawdziwy obraz problemu.
Jeszcze kilka słów na koniec co to jest OBD.
A i zapomniał bym wspomnieć autem które na pewno ma autodiagnozę jest JEEP
Tam ktoś pomyślał prosto jak drut-wsiadamy do auta robimy on-off on-off on i na wyświetlaczu pojawiają się nam błędy naszego auta ;) operacja ta zwana przez zapaleńców jeepa kluczykowaniem
Może również pomóc podjąć nam decyzje przy zakupie auta, jeep wyświetli ostatnie błędy ;)
OBD
On-Board Diagnostics lub OBD w motoryzacji termin odnoszący się do zdolności samodiagnostyki pojazdów. Daje możliwość dostępu do danych dotyczących stanu poszczególnych układów pojazdu. Pozwala np. na odczytanie kodów błędów (DTC - diagnostic trouble codes) zapisanych w pamięci dotyczących silnika, immobilisera, itp.
OBDII to skrót od angielskiego terminu On-Board Diagnostic level 2.
System OBDII jest obowiązującym standardem w samochodach :
sprzedawanych po 1 stycznia 1996 w USA
sprzedawanych po 1 stycznia 2001 w Unii Europejskiej
sprzedawanych po 1 stycznia 2002 w Polsce
silnikiem diesla sprzedawanych po 1 stycznia 2003
Zapraszam na test waszego auta
"PŁAĆ MNIEJ ZA ENERGIĘ ELEKTRYCZNĄ !!
JAK TO ZROBIĆ ?"
OBEJRZYJ VIDEO I PŁAĆ MNIEJ ZA PRĄD
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ !!
http://tnijmykoszty.blogspot.com
JAK TO ZROBIĆ ?"
OBEJRZYJ VIDEO I PŁAĆ MNIEJ ZA PRĄD
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ !!
http://tnijmykoszty.blogspot.com
Bezpłatny program do nagrywania obrazów płyt CD/DVD.
W dobie ogromnej popularności napędów typu pendrive, coraz rzadziej korzystasz z nośników CD/DVD. Niska cena, duża pojemność oraz łatwość obsługi to niektóre z powodów, dla których rezygnujesz z płyt kompaktowych. Czasem jednak zachodzi potrzeba wypalenia płyty i wtedy zadajesz sobie pytanie: z jakiego programu do nagrywania płyt CD/DVD skorzystać?
Jeśli nie chcesz korzystać z wbudowanej w systemy Windows funkcji do nagrywania, która nie cieszy się zbyt dużą popularnością wśród użytkowników, a w dodatku ma wiele ograniczeń, pozostają dwa wyjścia: skorzystać z dostępnych wersji ewaluacyjnych popularnego oprogramowania (Nero, WinISO) lub zaopatrzyć się w darmowe narzędzie. Jednym z takich narzędzi jest ImgBurn.
Program obsługuje płyty CD, DVD, HD DVD (Blue-Ray) oraz formaty BIN, CUE, DI, DVD, GI, IMG, ISO, MDS, NRG, PDI. Oferuje większość przydatnych funkcji zaimplementowanych w komercyjnych produktach, jak: kopiowanie zawartości dysków do plików obrazów (np.ISO), tworzenie dysków na bazie wcześniej przygotowanych obrazów, tworzenie plików obrazów z dowolnymi plikami znajdującymi się na dysku komputera, sprawdzanie poprawności nagrań oraz porównywanie zawartości i inne.
Narzędzie może być instalowane w systemach z rodziny Windows (2000/XP/2003 oraz Vista i Windows Server 2008).
ImgBurn to bezpłatna aplikacja do nagrywania
obrazów płyt CD/DVD
Jeśli nie chcesz korzystać z wbudowanej w systemy Windows funkcji do nagrywania, która nie cieszy się zbyt dużą popularnością wśród użytkowników, a w dodatku ma wiele ograniczeń, pozostają dwa wyjścia: skorzystać z dostępnych wersji ewaluacyjnych popularnego oprogramowania (Nero, WinISO) lub zaopatrzyć się w darmowe narzędzie. Jednym z takich narzędzi jest ImgBurn.
Program obsługuje płyty CD, DVD, HD DVD (Blue-Ray) oraz formaty BIN, CUE, DI, DVD, GI, IMG, ISO, MDS, NRG, PDI. Oferuje większość przydatnych funkcji zaimplementowanych w komercyjnych produktach, jak: kopiowanie zawartości dysków do plików obrazów (np.ISO), tworzenie dysków na bazie wcześniej przygotowanych obrazów, tworzenie plików obrazów z dowolnymi plikami znajdującymi się na dysku komputera, sprawdzanie poprawności nagrań oraz porównywanie zawartości i inne.
Narzędzie może być instalowane w systemach z rodziny Windows (2000/XP/2003 oraz Vista i Windows Server 2008).
ImgBurn to bezpłatna aplikacja do nagrywania
obrazów płyt CD/DVD
Wyłączanie monitu dla plików EXE pobranych z Internetu.
Wraz z pojawieniem się dodatku Service Pack 2 dla Windows XP firma Microsoft wprowadziła do systemu znaczną ilość dodatkowych zabezpieczeń, mających chronić system i użytkownika. Jedno z zabezpieczeń, które jest także w systemach Vista i Windows 7, dotyczy informowania użytkownika o potencjalnym niebezpieczeństwie przy otwieraniu plików EXE pobranych z Internetu.
Ta własność dla wielu osób stanowi jedynie utrudnienie przy otwieraniu plików. Jeżeli masz w komputerze dobry program antywirusowy, możesz pozbyć się tego monitu dla każdego pliku EXE pobranego z Internetu. Zmiany wprowadzisz z pomocą Edytora lokalnych zasad grupy, dostępnego w systemach Windows 7 Professional, Ultimate i Enterprise.
Żeby wyłączyć monit ostrzegawczy przy otwieraniu plików EXE pobranych z Internetu:
Kliknij przycisk Start, w pole Wyszukaj programy i pliki wpisz gpedit.msc, a następnie naciśnij [Enter].
Kolejno przejdź do Konfiguracja użytkownika/Szablony administracyjne/Składniki systemu Windows/Menedżer załączników.
W okienku po prawej stronie kliknij Lista dołączania dla plików niskiego ryzyka.
W nowym oknie zaznacz opcję Włączone, a potem w polu, które się uaktywni, wpisz .exe.
Kliknij przycisk OK, aby zapisać zmiany, które powinny obowiązywać natychmiast.
Ta własność dla wielu osób stanowi jedynie utrudnienie przy otwieraniu plików. Jeżeli masz w komputerze dobry program antywirusowy, możesz pozbyć się tego monitu dla każdego pliku EXE pobranego z Internetu. Zmiany wprowadzisz z pomocą Edytora lokalnych zasad grupy, dostępnego w systemach Windows 7 Professional, Ultimate i Enterprise.
Żeby wyłączyć monit ostrzegawczy przy otwieraniu plików EXE pobranych z Internetu:
Kliknij przycisk Start, w pole Wyszukaj programy i pliki wpisz gpedit.msc, a następnie naciśnij [Enter].
Kolejno przejdź do Konfiguracja użytkownika/Szablony administracyjne/Składniki systemu Windows/Menedżer załączników.
W okienku po prawej stronie kliknij Lista dołączania dla plików niskiego ryzyka.
W nowym oknie zaznacz opcję Włączone, a potem w polu, które się uaktywni, wpisz .exe.
Kliknij przycisk OK, aby zapisać zmiany, które powinny obowiązywać natychmiast.
Zdalna Pomoc w naprawie Komputera
Pomoc zdalna jest sposobem świadczenia usług informatycznych na odległość. Polega ona na tym, że usługodawca przejmuje czasowo kontrolę nad komputerem klienta. Do tego celu służy specjalna aplikacja. Klient ściąga ją na swój komputer w umówionym momencie ją uruchamia.
Zalety takiego rozwiązania:
wygoda - brak konieczności zarówno przenoszenia komputera, jak i przyjazdu informatyka;
z powyższych względów koszty usługi są niższe, krócej się czeka na rozpoczęcie jej wykonywania oraz można ją wykonywać w szerszej gamie terminów;
klient może być w dowolnym miejscu oddalonym od serwisu o setki kilometrów.
Wady takiego rozwiązania:
w przypadku, gdyby nie działał Internet lub nie uruchamiał się Windows, nie jesteśmy w stanie nic zrobić.
Nie mamy możliwości ingerencji w sprzęt (np. wymiany podzespołu), zbyt wolny komputer, zbyt słabe łącze internetowe lub niektóre programy na komputerze klienta mogą spowodować, że pomoc zdalna nie będzie możliwa do wykonywania .
Kwestie bezpieczeństwa:
Całość transmisji jest szyfrowana;
aplikacja przechodzi pomyślnie skany programów antywirusowych;
to klient decyduje, kiedy aplikacja do pomocy zdalnej ma działać;
zarówno serwis , jak i klient, może w dowolnym momencie wyłączyć program pomocy zdalnej;
w przypadku aplikacji serwisowej komputer klienta inicjuje połączenie , a nie na odwrót. Aplikacja nie ma możliwości połączenia się (np. przez przypadek) z innym komputerem, niż serwisu.
Klient widzi działania serwisu na ekranie swojego komputera.
Ta technika sprawdza się świetnie w zadaniach takich jak wstępna ocena stanu komputera, szkolenia na odległość, rozwiązywanie drobnych problemów z oprogramowaniem, konserwacja systemu komputerowego.
Przykład serwisu świadczącego takie usługi :
www.soft-serwis.com.pl
http://zdalnyserwis.blogspot.com
Zalety takiego rozwiązania:
wygoda - brak konieczności zarówno przenoszenia komputera, jak i przyjazdu informatyka;
z powyższych względów koszty usługi są niższe, krócej się czeka na rozpoczęcie jej wykonywania oraz można ją wykonywać w szerszej gamie terminów;
klient może być w dowolnym miejscu oddalonym od serwisu o setki kilometrów.
Wady takiego rozwiązania:
w przypadku, gdyby nie działał Internet lub nie uruchamiał się Windows, nie jesteśmy w stanie nic zrobić.
Nie mamy możliwości ingerencji w sprzęt (np. wymiany podzespołu), zbyt wolny komputer, zbyt słabe łącze internetowe lub niektóre programy na komputerze klienta mogą spowodować, że pomoc zdalna nie będzie możliwa do wykonywania .
Kwestie bezpieczeństwa:
Całość transmisji jest szyfrowana;
aplikacja przechodzi pomyślnie skany programów antywirusowych;
to klient decyduje, kiedy aplikacja do pomocy zdalnej ma działać;
zarówno serwis , jak i klient, może w dowolnym momencie wyłączyć program pomocy zdalnej;
w przypadku aplikacji serwisowej komputer klienta inicjuje połączenie , a nie na odwrót. Aplikacja nie ma możliwości połączenia się (np. przez przypadek) z innym komputerem, niż serwisu.
Klient widzi działania serwisu na ekranie swojego komputera.
Ta technika sprawdza się świetnie w zadaniach takich jak wstępna ocena stanu komputera, szkolenia na odległość, rozwiązywanie drobnych problemów z oprogramowaniem, konserwacja systemu komputerowego.
Przykład serwisu świadczącego takie usługi :
www.soft-serwis.com.pl
http://zdalnyserwis.blogspot.com
Subskrybuj:
Posty (Atom)