Wiosenna pielęgnacja trawnika

Po zimie przydomowy trawnik wygląda na ogół mało atrakcyjne. Trawa jest żółta i sfilcowana, w wielu miejscach porażona przez choroby grzybowe. 


Aby nasz trawnik znów wyglądał pięknie należy o niego zadbać i wykonać szereg zabiegów pielęgnacyjnych. Najważniejsze z nich to nawożenie, aeracja, wertykulacja, piaskowanie i chemiczne zabiegi ochrony roślin.

Pierwszym bardzo ważnym zabiegiem, który należy wykonać wczesną wiosną jest wertykulacja, czyli wygrabianie martwych fragmentów darni, których po zimie zawsze jest sporo. Zabieg ten należy wykonać wczesną wiosną, gdy trawnik jest suchy. Wertykulację wykonuje się wertykulatorem spalinowym, lub elektrycznym, ewentualnie grabiami.

Jeśli na trawniku po zimie występowało dużo placków martwej, jak gdyby odparzonej, lub zgniłej darni koniecznym może być opryskanie trawnika środkiem grzybobójczym. Odpowiednimi preparatami będą Rovral, Clortosip, Gwarant.

Kolejnym wczesnowiosennym zabiegiem, który należy przeprowadzić jest aeracja, czyli napowietrzanie trawnika. Zabieg ten polega na nacinaniu i nakłuwaniu darni za pomocą aeratowa, ewentualnie grabi i kolczastego walca. Po aeracji do darni dociera więcej powietrza, dzięki czemu silnie się krzewi i wzmacnia. Bezpośrednio po aeracji można wykonać piaskowanie trawnika. Zabieg ten polega na rozsianiu na trawniku piasku, który wypełnia powstałe po aeracji rowki. Piasek jest przepuszczalny dla powietrza i wody, co ułatwia rozrost korzeni traw.

Po wykonaniu aeracji i wertykulacji, można przystapić do nawożenia. Wiosenne nawożenie trawnika należy wykonać nawozem wieloskładnikowym typu NPK, najlepiej o przedłużonym działaniu. Bardzo dobrym nawozem jest Azofoska, która zawiera potrzebne dla trawy azot, potas, fosfor, magnez, siarkę oraz komplet mikroelementów. Nawóz należy równomiernie rozsiać po trawniku. Rozsiewać można ręcznie, ale lepsze rezultaty uzyskuje się używając ogrodowego siewnika. Najlepiej rozsiać nawóz dwukrotnie, na krzyż - pierwsza porcję siejemy idąc w jednym kierunku, a drugą idąc w kierunku prostopadłym do pierwszego. Rozsiewanie na krzyż umożliwia bardziej równomierna dystrybucje nawozu, dzięki czemu nasza murawa będzie rosnąć równomiernie. Przy wiosennym nawożeniu trawnika użyć należy 3-4 kg nawozu. Po rozsianiu nawozu warto trawnik obficie podlać.

Po wykonaniu każdego z wymienionych zabiegów, poza opryskami środkiem chemicznym, warto obficie podlać trawnik.

Opisane zabiegi należy wykonywać co roku. Regularna pielęgnacja trawnika jest podstawą do sukcesu, którym jest ciesząca nasze oczy zdrowa, gęsta oraz żywozielona murawa w przydomowym ogrodzie.

7 komentarzy:

  1. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo fajnie napisane. Jestem pod wrażeniem i pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  4. Solidnie napisane. Pozdrawiam i liczę na więcej ciekawych artykułów.

    OdpowiedzUsuń
  5. Jak najbardziej takie zabiegi są ważne i ja również jestem zdania, że fajną sprawą jest mieć możliwość miłego spędzania czasu w naszym ogrodzie. Na pewno do tego przydadzą się komplety ogrodowe https://ogrodolandia.pl/komplety-ogrodowe z których ja również od jakiegoś czasu korzystam.

    OdpowiedzUsuń