Kolejny raz patrzysz przez okno w kuchni na swój ogród i żałujesz, że nie możesz wyjść i zerwać pomidorów z krzaczka?
Wiosna to doskonały czas, by zasiać warzywa i zioła. Sprawdź, które sprawdzą się najlepiej w twoim ogrodzie. Własne wyhodowane warzywa dają dużą satysfakcję i gwarancję naturalnie dobrego smaku.
Jeśli zależy ci na ekologicznym odżywaniu, nic nie da ci takiej pewności, jak warzywa z przydomowego ogródka.
Teraz jest doskonała pora na wysiewanie warzyw do gruntu. Ziemię należy uprzednio przekopać i wyrównać grabiami. Możemy posiać marchew, rzodkiewkę, pomidory, ogórki, buraki ćwikłowe, bób, groch, cebulę, sałatę, cukinię, cykorię, rabarbar, kalarepę, kapustę, rzepę, kabaczka, szpinak.
Wysiew bezpośrednio do gruntu jest jednym z najłatwiejszych sposobów uprawy warzyw.
Aby odstraszyć szkodniki warto dowiedzieć się czego nie lubią. Na przykład ślimaki nie przepadają za czerwono listną odmianą sałaty. Można też zastosować uprawę współrzędną, czyli zasiać warzywa na przemian, np. cebulę i marchewkę. Zapach cebuli odstraszy mszyce, które są wielkimi szkodnikami marchwi. Ta z kolei swoim aromatem odstraszy szkodniki cebuli, takie jak śmietki cebulanki. Jeśli chcemy uprawiać pomidory, warto w ich pobliżu posadzić aksamitki. Jeśli w naszym ogródku warzywnym będzie dużo kapusty, możemy gdzieniegdzie wysiać koper lub szałwię, których aromat odstraszy bielinki. Uprawa współrzędna pozwala także zapobiec rozwojowi grzybów, które atakują warzywa. Przeciwgrzybicznie działa czosnek i wszelkie zioła, które mają intensywny aromat. Rośliny mogą się również wzajemnie stymulować. Jeśli zasiejemy pora obok marchewki, to jej substancje lotne zadziałają pozytywnie i sprawią, że por będzie bujniejszy.
Ale też zwrócić uwagę jakich warzyw i ziół nie wysiewać obok siebie. Są takie, które stymulują inne, ale są też takie, które działają na inne zabójcze. Jedną z takich roślin jest piołun, którego nie należy wysiewać niedaleko lubczyku. Jeśli nasz ogród odwiedzają nornice, możemy je odstraszyć obsiewając warzywniak białą gorczycą, która dodatkowo nie pozwala rozrosnąć się chwastom.
Zioła możemy wysiać zarówno w ogrodzie jak i w doniczkach na kuchennym parapecie. Świetnie nadają się do tego oregano, bazylia, tymianek, mięta, szałwia, kolendra czy lawenda. Nie dość, że można je z powodzeniem wykorzystać w kuchni, to dodatkowo wprowadzą do niej przyjemny świeży aromat i będą cieszyć oko swoim wyglądem. Zioła, jak było wcześniej wspomniane, można wykorzystać w uprawie współrzędnej. Można również skorzystać z ich właściwości odstraszających różne owady z bezpośrednią korzyścią dla nas. Świeża bazylia w doniczce ustawiona tuż przy oknie, odstraszy natrętne komary.
Przemyślmy co lubimy najbardziej jeść i jak przyprawiać.
Jestem pod wrażeniem. Bardzo dobry artykuł.
OdpowiedzUsuń:)
OdpowiedzUsuńNiech Twój ogród będzie wyposażony we wszystkie niezbędne akcesoria, które umożliwią Ci pełne korzystanie z przestrzeni na świeżym powietrzu. Na stronie tej znajdziesz szeroki wybór praktycznych i stylowych akcesoriów ogrodowych. https://ogrodolandia.pl/akcesoria-i-wyposazenie-ogrodowe to miejsce, gdzie spełnisz wszystkie swoje potrzeby dotyczące wyposażenia ogrodu.
OdpowiedzUsuń