Kondensatory stosowane są w wielu urządzeniach audio, jednakże ich jakość bardzo często jest traktowana po macoszemu, ten krótki artykuł pozwoli przybliżyć tematykę zastosowań kondensatorów.
Kondensatory to takie piękne nic nie znaczące słowo. Dla wielu osób słowo to nie kojarzy się z niczym, kiedyś pewnie usłyszeli już gdzieś tę frazę jednakże nie wiedzą w którym kościele dzwoni. Najprościej mówiąc kondensator to element elektroniczny który zbudowany jest z dwóch przewodników rozdzielonych dielektrykiem - prawda że proste.
Bardzo ogólnie mówiąc kondensator jest to urządzenie, które służy do gromadzenia ładunku (energii) i oddania go bardzo szybko w momencie którym jest to potrzebne. Ogólnie dostępnych jest mnóstwo odmian kondensatorów do najpopularniejszych zaliczyć można:
Kondensatory elektrolityczne - dielektryk to cienka warstwa metalu.
Kondensatory foliowe - dielektrykiem jest na przykład folia poliestrowa.
Kondensatory tantalowe - elektroda jest wykonana z tantalu.
Kondensatory ceramiczne - wykonane ze stosu płytek ceramicznych.
Do najczęściej stosowanych zaliczyć można kondensatory elektrolityczne, oraz foliowe. W sprzęcie audio najczęściej spotkać można kondensatory elektrolityczne. Ze względu na koszt ich wytworzenia oraz rozmiary, stały się najpopularniejszą odmianą. W przypadku kondensatorów elektrolitycznych dla brzmienia systemu audio ogromne znaczenie ma ich tolerancja gdyż systemy audio są najczęściej systemami stereo, czyli lewy i prawy kanał.
Jeśli mamy zastosowane kondensatory w lewym i prawym kanale o tolerancji np 20%, tak jak jest to najczęściej w przypadku elektrolitycznych, to różnice brzmienia są ogromne. Dlaczego się tak dzieje, myślę iż najprościej przedstawić to w sposób obrazowy. Jeśli kondensator ma wartość załóżmy 10 uf i tolerancję 20% to w najgorszym wypadku w jednym kanale możemy mieć kondensator o wartości 8 uf a w drugim kanale 12 uf. Więc jak widać różnice mogą być ogromne. A jak się to ma w odniesieniu do muzyki. Jeśli założymy że głośnik po podłączeniu kondensatora gra przy pewnych założeniach od częstotliwości 2500 Hz to w przypadku 20 % tolerancji może się okazać, iż jeden kanał gra od 1500 Hz a drugi od 3000 Hz, a taka różnica jest bardzo ogromna.
W sprzęcie audio z najwyższej półki zastosowane są kondensatory foliowe które charakteryzują się bardzo dobrym brzmieniem. Cenione są przez wszystkich audiofilów na świecie. Warto zatem pomyśleć o zmianie kondensatorów w zwrotnicy, zasilaczu, czy wzmacniaczu na odpowiedniki foliowe, pamiętając o zachowaniu odpowiedniego zakresu napięcia, tak aby nie uszkodzić urządzenia.
Na świecie jest wielu producentów kondensatorów foliowych na polskim rynku wymienić trzeba na pewno firmy takie jak: Audyn Cap, Mundorf, Janzten Audio oraz inne. Jeśli zatem chcecie poprawić brzmienie swojego zestawu audio, należy wymienić kondensatory na te najlepszej jakości i cieszyć się poprawą brzmienia.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz